Włókno surowe w okresie ciąży i laktacji u loch

Włókno surowe zapewnia wiele korzyści w żywieniu zwierząt gospodarskich. Podpowiadamy, czym charakteryzuje się dobra pasza i jak wybrać preparat, który idealnie sprawdzi się w diecie ciężarnych loch. W tym poradniku znajdziesz szczegółowe informacje.

Żywienie loch – najważniejsze zasady

Sposób odżywiania ma kluczowy wpływ na produktywność loch w czasie ciąży i laktacji. Maciory zatuczone mogą mieć poważne problemy przy porodzie i laktacji. Bardzo często trudno im pobrać odpowiednią ilość paszy, która konieczna będzie do produkcji dużej ilości mleka. To może doprowadzić do znacznych spadków masy ciała, a szczególnie tłuszczu, który spożywają prosięta z mlekiem.

Lochy niskoprośne powinny spożywać ok. 2,5 kg paszy z energią o koncentracji 11 MJ EM/kg. Duże znaczenie ma również zawartość białka oraz włókna surowego. W przypadku loch wysokoprośnych stosuje się paszę o wyższej koncentracji energii (12-13 MJ EM/kg). Według ekspertów locha powinna przyrosnąć ok. 35-40 kg w czasie ciąży. Natomiast loszka – od 50 do 60 kg.

Jak wybrać paszę z włóknem surowym?

W przypadku lochy luźnej i niskoprośnej zapotrzebowanie na składniki pokarmowe jest zbliżone do zapotrzebowania bytowego. Natomiast wzrasta u loch wysokoprośnych. Jest to związane z rozwojem płodów, a potem z okresem karmienia prosiąt w czasie laktacji.

Bardzo dobrze sprawdzi się pasza, która łączy włókno surowe, fibrylowane HPC, celulozę, hemicelulozę i linginę. Taki produkt zapewnia wyższą mleczność i wartość odżywczą mleka loch. Ponadto umożliwia większe pobieranie pokarmu podczas laktacji. Dodatkowe atuty to profilaktyka zaparć, zmniejszenie ryzyka zagrożenia zespołem MMA, łatwiejsze wyproszenia, mniejszy stres u loch i prosiąt czy poprawa strawności składników pokarmowych.

Pamiętaj, aby wybrać paszę w sprawdzonym sklepie. W razie potrzeby najlepiej poprosić o pomoc sprzedawców, którzy doradzą przy zakupie produktów idealnie dopasowanych do potrzeb zwierząt. Dzięki temu z łatwością zadbasz o żywienie loch i zapewnisz im dobrostan na bardzo wysokim poziomie.

Odpowiednia pora karmienia

Najczęściej dzienną dawkę pokarmową podaje się w dwóch odpasach. Niektórzy eksperci zalecają jednak, aby karmienie odbywało się raz (na początku dnia). Wówczas lochy powinny być spokojne. Natomiast karmienie dwa razy dziennie, niekiedy wywołuje stres przy oczekiwaniu na kolejną dawkę.

Badania wykazały, że lochy karmione po południu pomiędzy 30 a 109 dniem ciąży zyskały większą grubość słoniny, choć traciły jej więcej podczas laktacji. Ponadto rodziły o jedno prosię więcej niż te karmione rano.

Prawdopodobnie lochy, które rozpoczynają laktację z wyższą grubością słoniny, mają wyższą produkcję mleka i siary. Z kolei większe zapasy tłuszczu mogą być związane z podwyższonym stężeniem trójglicerydów we krwi. Taki stan zaobserwowano również u ludzi, którzy często jedzą w godzinach wieczornych.

Ponadto wyniki badań sugerują, że wieczorne żywienie loch poprawia wydajność produkcyjną stada.

Komentarze (0)

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania.