Zakwaszacze w diecie zwierząt hodowlanych – dlaczego warto je stosować?

Wśród powszechnie stosowanych dodatków paszowych w żywieniu zwierząt hodowlanych wyróżnia się zakwaszacze – preparaty, które pełnią różne funkcje. Przede wszystkim odpowiadają za utrzymanie właściwego pH w treści przewodu pokarmowego zwierząt. Wykorzystywane są głównie w przypadku drobiu i trzody chlewnej oraz przy młodych osobnikach. Sprawdź, dlaczego warto je stosować.

Czym jest zakwaszacz do paszy?

Zakwaszacz do paszy to preparat w postaci mieszaniny lub pojedynczego kwasu organicznego. Dodatek ten stosuje się do pasz treściwych, aby poprawić ogólny stan zdrowia zwierząt i zabezpieczyć stado przed groźnymi jednostkami chorobowymi. Do najpopularniejszych zakwaszaczy należą: kwas mlekowy, kwas mrówkowy, kwas propionowy, kwas fosforowy, kwas octowy, kwas cytrynowy, kwas jabłkowy czy też kwas fumarowy. Każdy z nich charakteryzuje się nieco innymi właściwościami i potencjałem, dlatego warto dokładnie zapoznać się z zawartością mieszanki przed jej zakupem. Wszystko po to, aby dobrać dodatek bezpośrednio do potrzeb swojego stada.

Dlaczego warto stosować zakwaszacze w diecie zwierząt hodowlanych?

Jest przynajmniej kilka powodów, dla których warto stosować zakwaszacze w diecie zwierząt hodowlanych. Przede wszystkim stymulują one utrzymanie prawidłowego pH w treści przewodu pokarmowego. Dzięki temu układ immunologiczny zwierząt ulega wzmocnieniu i redukuje się ryzyko występowania groźnych jednostek chorobowych. Zachwianie równowagi pH w przewodzie pokarmowym ułatwia szkodliwym patogenom zainfekowanie organizmu.

Ponadto zakwaszacze wykazują skuteczne działanie przeciwbakteryjne i prebiotyczne oraz ułatwiają przyswajanie poszczególnych substancji funkcjonalnych. Wybrane kwasy przekładają się na poprawę smakowitości pokarmu i poprawiają jego pobór. Dodatek tego typu sprawdza się również jako zabezpieczenie paszy przed rozwojem pleśni i mikotoksyn. W tej roli stosuje się przede wszystkim kwasy benzoesowy i sorbowy. Właśnie dlatego standardem jest stosowanie mieszanek kwasów, które wzajemnie uzupełniają swoje działanie. Dzięki temu stosowany zakwaszacz spełnia kilka funkcji jednocześnie.

Podsumowanie

Zakwaszacze powinny być standardowym dodatkiem profilaktycznym w codziennym żywieniu kur, kaczek i innych gatunków drobiu hodowlanego. Ich systematyczne stosowanie ograniczy ryzyko zachorowania w stadzie i zminimalizuje konieczność stosowania kuracji antybiotykowych, co przełoży się na obniżenie kosztów hodowli. Wysokiej jakości produkty z tej kategorii znajdziesz w naszej ofercie. Zapraszamy do zakupów.

Komentarze (0)

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania.