Mączka rybna w diecie zwierząt hodowlanych

Jednym z surowców stosowanych w żywieniu zwierząt hodowlanych jest mączka rybna. Zgodnie z przyjętym podziałem zaliczana jest do produktów kategorii 3, czyli produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego. Mączka rybna to ceniony produkt ze względu na swoje właściwości, szeroki potencjał stosowania w paszach oraz relatywnie niską cenę. Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką tego produktu żywieniowego.

Czym jest mączka rybna?

Mączka rybna, czyli surowiec stosowany w żywieniu zwierząt hodowlanych, powstaje z ryb oraz odpadów rybnych, które produkowane są w przetwórstwie. Następnie poddawane są one obróbce, która polega na ich gotowaniu, a następnie suszeniu w bardzo wysokiej temperaturze. Dzięki temu eliminuje się z mączki szkodliwe drobnoustroje, które mogłyby negatywnie wpływać na dobrostan zwierząt hodowlanych. Końcowa postać produktu to sypka mąka o brązowym zabarwieniu, którą dodaje się do mieszanek paszowych. W Polsce dużym powodzeniem cieszą się mączki produkowane z ryb bałtyckich – śledzi i szprotów.

Właściwości mączki rybnej

Oczywiście surowiec ten nie byłby powszechnie wykorzystywany w żywieniu zwierząt hodowlanych, gdyby nie jego właściwości. Przede wszystkim mączka rybna dostarcza duże ilości łatwostrawnego i pełnowartościowego białka. Pod tym względem surowiec ten okazuje się lepszy od innych mączek pochodzenia zwierzęcego. Ponadto w produkcie tym zawierają się duże ilości składników mineralnych, w tym m.in.: wapnia, fosforu i selenu. Do tego dochodzą egzogenne aminokwasy: treonina, metionina i lizyna. Wszystkie te składniki są niezbędne dla prawidłowego rozwoju zwierząt. Ich świadome i staranne stosowanie przekłada się na poprawę dobrostanu stada, a także na wzrost wskaźników efektywności prowadzonej produkcji.

Dobry suplement białkowy

Obecnie w mieszankach paszowych mączka rybna stanowi ważny suplement białkowy. Pomaga hodowcy w utrzymaniu stada w dobrym stanie zdrowotnym. Po zastosowaniu mączki rybnej wyraźnie poprawia się efektywność poboru paszy, a wzrost zwierząt znacznie przyspiesza. Dodatkowo surowiec ten poprawia smak samej mieszanki paszowej. Rekomendowany jest m.in. w żywieniu: świń, drobiu oraz ryb. Z powodzeniem można stosować go również w diecie zwierząt domowych.

Zapraszamy do zakupu wysokiej jakości mączki rybnej z naszej oferty.  

Komentarze (0)

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania.