Olej sojowy – dlaczego warto uwzględnić go w żywieniu zwierząt hodowlanych?

Olej sojowy to tłuszczowy dodatek paszowy, który może być stosowany w żywieniu różnych zwierząt gospodarskich. Stanowi cenne źródło łatwej energii i wykorzystywany jest m.in. do natłuszczania paszy w celu zmniejszenia jej pylenia i poprawienia smakowitości. Poznaj krótką charakterystykę oleju sojowego oraz główne zalety jego stosowania w żywieniu zwierząt hodowlanych.

Charakterystyka oleju sojowego jako dodatku paszowego

Jako dodatek paszowy olej sojowy jest powszechnie stosowany od lat. W jego składzie znajduje się wiele cennych składników odżywczych, a sam olej charakteryzuje się wysoką wartością energetyczną na poziomie około 35,5-37 MJ EM/1 kg. Pozostaje przy tym relatywnie tani w zakupie, co wpływa pozytywnie na optymalizację kosztów prowadzonej hodowli. Smak paszy zostaje wzbogacony, dzięki czemu jest ona jeszcze lepiej pobierana przez zwierzęta. Wybierając dodatki paszowe, warto postawić na te cechujące się wysoką czystością oraz wysoką jakością rynkową.

Zalety stosowania oleju sojowego w żywieniu zwierząt hodowlanych

Oczywiście olej sojowy paszowy nie byłby tak popularny wśród hodowców, gdyby nie zalety związane z jego stosowaniem. Przede wszystkim wykorzystanie go w produkcji paszy przekłada się na podwyższenie jej wartości energetycznej. Ma to duże znaczenie zwłaszcza na etapach rozwoju zwierząt, kiedy potrzebują one większej dawki energii. Olej sojowy paszowy charakteryzuje się wysoką strawnością, dzięki czemu nie stanowi dużego obciążenia dla organizmu zwierzęcego.

W składzie oleju sojowego znajduje się wiele cennych składników odżywczych, w tym m.in.: kwas oleinowy, kwas linolowy, kwas α-linolenowy, lecytyna, flawonoidy, witamina E i fitosterole. Ich odpowiednie dawkowanie wpływa korzystnie na rozwój i stan zdrowia zwierząt. Tłuszcze stanowią nośnik dla takich witamin jak: A, D, E i K. Ponadto olej sojowy paszowy wspiera prawidłowe funkcjonowanie narządów oraz tkanek, a także wpływa na wiele procesów życiowych. Tłuszcz jest doskonałym izolatorem termicznym oraz zabezpiecza organy wewnętrzne przed urazami. Dzięki temu zwierzęta rozwijają się prawidłowo i minimalizuje się ryzyko występowania poważnych jednostek chorobowych, a nawet upadków. Uwzględnienie oleju sojowego paszowego to również poprawa przyrostów w hodowli trzody chlewnej i drobiu. To główne powody, dla których warto stosować ten dodatek paszowy w żywieniu zwierząt hodowlanych.

Komentarze (0)

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania.